„Moryń – jedyne takie miejsce” – audycja w radiowej Jedynce oraz Jarmark Wielkanocny

W sobotę 24 marca br. na rynku moryńskim odbył się kiermasz z okazji Świąt Wielkanocnych. Atrakcją tego dnia była również wizyta Romana Czejarka z programu Pierwszego Polskiego Radia. Tym razem dziennikarz, prezenter, pisarz i publicysta odwiedził  właśnie Moryń, skąd poprowadził na żywo audycję pt. “Jedyne takie miejsce”.

O murach, bramach, basztach, szachownicach, legendzie o Wielkim Raku, samolocie JAK-9T zatopionym w jeziorze, orłach bielikach i mamutach, o sporcie i egzotycznych podróżach oraz o tym, co się tu dzieje współcześnie opowiedzieli: Michał Potapiński (tegoroczny maturzysta i historyk z zamiłowania), Paweł Pluciński (przyrodnik), Katarzyna Kupczyk (prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Gądno), ks. kanonik Marian Augustyn, Jerzy Mika (płetwonurek), Piotr Janicki (trener UKS Morzycko-Moryń), Piotr Kos (sensei UKS Karate Kyokushin Moryń), Małgorzata Dorożyńska (YOGA Studio Moryń), dr Tomasz Zalewski (Uniwersytet Szczeciński), dr Marcin Peterlejtner (Uniwersytet Adam Mickiewcza w Poznaniu), Sławomir Jasek (Urząd Miejski w Moryniu), Jadwiga Fragstein-Niemsdorff (prezes Klubu Dorosłego Człowieka), Marta Cacek (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu) oraz Józef Piątek (burmistrz Morynia). Na żywo wystąpił również moryński, parafialny chór Sanktus – pod kier. Ilony Włodarczyk.

Audycji  można było słuchać na antenie radiowej Jedynki PR przez trzy godziny non stop. Obecnie jest dostępna  pod linkiem:

Sam festyn świąteczny – to tradycyjnie przepych i bogactwo na stoiskach. Można było zakupić m.in. tradycyjne palmy wielkanocne, wypiekane ciastka (baranki i kurczaczki) oraz inne wspaniałe ozdoby świąteczne.

Prowadzone były także mini warsztaty dla dzieci i dorosłych, podczas których można było własnoręcznie wykonać palmę lub inną ozdobę na świąteczny stół. Biblioteka Publiczna w Moryniu przygotowała kiermasz nowości wydawniczych. Do nabycia były także książki od darczyńców za przysłowiową złotówkę. Panie ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Gądno częstowały wszystkich odwiedzających żurkiem, przygotowanym specjalnie na na tę okazję. Wśród wystawców zaprezentowały się Koła Gospodyń, osoby indywidualne, świetlice wiejskie i środowiskowe, moryński Klub Seniora oraz pracownie plastyczne: „Radosne Rococo” i „Akwarele Bis” z moryńskiego domu kultury. Na scenie muzycznej zaprezentowały się zespoły i soliści z MOK w Moryniu oraz zespół muzyczny pod kier. instruktor Ewy Kwiecień, w którym oprócz samej instruktorki gościnnie wystąpili: na saksofonie – Władysław Surmacz, akordeon – Zygfryd Ferdynus, trąbka B –  Sylwester Blachnierek,  druga trąbka – Stanisław Jędrzejek.

Organizatorem Jarmarku Wielkanocnego oraz audycji radiowej był Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim wystawcom za udział w kiermaszu, dzieciom i zespołom oprawy muzycznej, Paniom ze stowarzyszenia z Gądna za pyszną zupę, Pensjonatowi Pod Lipami za wspaniałą gościnę dziennikarzy, chórowi Sanktus oraz wszystkim występującym w audycji gościom. Szczególne podziękowania dyrekcja MOK w Moryniu składa   paniom Teresie Błońskiej i Krystynie Leddin z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnie za wsparcie i pomoc organizacyjną.