W sobotę 27 maja odbyła się III edycja Festynu Rycerskiego w Moryniu. Oficjalnego otwarcia imprezy o charakterze historycznym dokonał Burmistrz Morynia Józef Piątek.
Oprócz indywidualnych walk rycerskich widzowie obejrzeli między innymi pokazy konne, odbyły się konkursy strzelania z łuku i kuszy, warsztaty ceramiczne i garncarskie, warsztaty tkackie i pokazy kowalstwa. Można było zapoznać się ze średniowiecznym stylem życia i muzyką tego okresu, albowiem przez cały czas trwania festynu przygrywał zespół Rocal Fuza ze Świeradowa Zdroju. Wśród dzieci największą atrakcją cieszyły się walki z rycerzami w szrankach.
Świetnie zaprezentowały się gminne koła gospodyń, przygotowując dania charakterystyczne dla okresu średniowiecza lub zbliżone do niego. Przykładem mogą być „podpłomyki” na słodko lub słono czy dziczyzna z różnego rodzaju kaszami. Nie brakowało też współczesnych potraw takich jak: grochówka, szaszłyki drobiowe, pierogi w różnej postaci czy swojski chleb z również swojskim smalcem. Na uwagę zasługują również stroje, w jakich wystąpiły panie z kół gospodyń, uszyte specjalnie na tę okazję przez Pracownię krawiecką „Radosne Szycie” Małgorzaty Strzelak.
Organizatorem festynu był Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu, który składa serdeczne podziękowania grupom odtwórczym Komandorii Templariuszy Chwarszczany, Cedyńskiemu Bractwu Historycznemu Comitatus oraz Zakonowi Krzyżackiemu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego.
Współorganizatorami imprezy były Koła Gospodyń Wiejskich: w Mirowie, Przyjezierzu, Bielinie i Witnicy oraz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Moryniu, do których kierujemy szczególne podziękowania.
W pomoc organizacyjną włączyli się również:
- Ewa i Sławomir Szpejnowie,
- Dom Pomocy Społecznej w Moryniu,
- Paweł Garus – Firma Instal Elektro Bud,
- Krzysztof Plinta,
- Zbyszek Lewandowski Sklep „Maxx” w Moryniu
Wszystkim bardzo gorąco dziękujemy.
Festyn Rycerski 2017 w Moryniu dofinansowano przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa „Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Maklemburgia-Pomorze Przednie/Branderburgia/Polska w Euroregionie Pomerania”