Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
W Moryniu uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji poległych w Kościele Parafialnym p. w. Ducha Świętego. W uroczystości kościelnej uczestniczyli m.in. Burmistrz Morynia Sławomir Jasek, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Moryniu Katarzyna Potapińska, radni, przedstawiciele jednostek samorządowych oraz trzy poczty sztandarowe: Koła Związku Sybiraków w Chojnie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Objezierzu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Witnicy. Następnie, po uroczystościach kościelnych, na Placu Wolności zapalono „ogień pamięci”. Ogromnym przeżyciem dla wszystkich zebranych był moment, kiedy to „mały powstaniec – sanitariuszka” Marysia, pochodnią rozpaliła wielki znicz pokoju, pamięci i wolności. Po tej wzruszającej chwili swój odczyt wygłosił Burmistrz Morynia Sławomir Jasek. Złożono kwiaty i znicze pod Pomnikiem 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po zakończeniu części oficjalnej, odbył się koncert pieśni wolnościowych w wykonaniu „Magdaleny Borowieckiej
z Zespołem” z Grodzkiej Agencji Artystycznej w Szczecinie. Ok. godziny 21.15 rozpoczęła się projekcja filmu pt. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego.
Ponadto, na moryńskim rynku zainstalowana była wystawa graficzna z Instytutu Pamięci Narodowej o/ w Szczecinie, upamiętniająca 63 dni walk powstańczych. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród turystów jak i mieszkańców gminy.
Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu, którego dyrektor składa ogromne podziękowania wszystkim przybyłym na uroczystość oraz partnerom Urzędowi Miejskiemu w Moryniu, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Gądno, Sołectwu Gądno, MGOK w Mieszkowicach, IPN o/w Szczecinie, Parafii pw. Ducha Św. w Moryniu, Marysi Kaczmarek i jej rodzicom, p. Urszuli Kaczmarek, Hubertowi Krysiakowi oraz pracownikom MOK w Moryniu.
Marta Cacek
dyrektor
Miejskiego Ośrodka Kultury
w Moryniu