Jak minęły ferie 2019 w Miejskim Ośrodku Kultury w Moryniu?

Dobiegły końca ferie zimowe w gminie Moryń. Jak spędziły je dzieci uczęszczające na  codzienne zajęcia w Miejskim Ośrodku Kultury w Moryniu?

            Podczas dwóch tygodni ferii program MOKu obejmował zajęcia rysunkowe, czytelnicze, muzyczne, plastyczne, a także zajęcia gry w szachy i inne gry edukacyjne. Dzięki współpracy instruktorów, zadania – jakie miały do wykonania dzieci – dawały możliwość wykazania się grupowo i indywidualnie.  Niektóre warsztaty rozpoczynały się od wizyt w bibliotece miejskiej, gdzie podczas specjalnie przygotowanych zadań uczestnicy tworzyli własnoręcznie zaprojektowaną książkę 3D. Każdy dzień omawiany był w formie “burzy mózgów” i debat, a do każdego tematu dobierana była bajka, wiersz czy satyra.  Część rysunkową do książki z zastosowaniem różnych technik plastycznych, dzieci wykonywały w pracowni plastycznej pod okiem instruktora. Tematem przewodnim książeczki i zarazem główną bohaterką była „Śnieżynka” i jej przygody.

            W czasie dwutygodniowej przerwy w nauce, przeprowadzone zostały również szkolenia z zakresu profilaktyki zdrowia. Między innymi poruszono problem nadużywania narkotyków, nikotyny, alkoholu i dopalaczy. Podczas jednego (z cyklu czterech) spotkania tematycznego uczestnicy wykonali wspólny plakat pod hasłem „Żyję zdrowo – bo nie ulegam nałogom. Odbyły się również dwa przedstawienia teatralne, poświęcone profilaktyce uzależnień i relacjom międzyludzkim.

            W drugim tygodniu ferii odbyły się warsztaty z robotyki, czyli kodowanie i programowanie robotów Finch, które przeprowadziła Dorota Dobak-Hadrzyńska. W związku z dużym zainteresowaniem taką formą zajęć Miejska Biblioteka Publiczna w Moryniu planuje cykl szkoleń z programowania z wykorzystaniem gier Scotti Go oraz  robotów Finch i Photon.

            Cykl zajęć muzycznych obejmował naukę gry na instrumentach, warsztaty wokalne i bardzo lubianą przez dzieci formę rozrywki -karaoke. Ponadto, dużą radość sprawiały dzieciom zgadywanki muzyczne, tj. ilustrowanie grą na pianinie cech zwierząt. Podczas tej zabawy maluchy samodzielnie „ilustrowały” dźwiękami wybrane przez siebie zwierzęta.

            Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się dni gier edukacyjnych i nauki gry w szachy. Warto zaznaczyć, iż koło szachowe pod nazwą “Skoczki” działa w MOKu od ponad roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Odbył się również bal karnawałowy dla dzieci z udziałem podopiecznych moryńskiego Domu Pomocy Społecznej.

            Serdecznie dziękujemy dzieciom z Gminy Moryń oraz dzieciom spędzającym ferie w Moryniu za liczny i aktywny udział w zajęciach.

            Dyrekcja MOK w Moryniu bardzo dziękuje instruktorom za ogromne zaangażowanie oraz doskonałe przygotowanie zajęć na każdy dzień. Podziękowania kierujemy także do Doroty Dobak-Hadrzyńskiej, instruktorów zajęć terapeutycznych w DPS w Moryniu B. Sołoduchy, A. Kagan i E. Kostki  oraz wszystkich rodziców  za współpracę i pomoc. Ogromne podziękowania składamy H. Krysiakowi (DJ Fafiq) za świetne przygotowanie i prowadzenie balu karnawałowego.

Marta Cacek
Miejski Ośrodek Kultury
w Moryniu