Dożynki Gminne 2023 w Witnicy

W sobotę, 26 sierpnia 2023 r. odbyły się Dożynki Gminne, które w tym roku zorganizowane zostały w Witnicy. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. Chrystusa Króla celebrowana przez ks. Proboszcza Piotra Subocza, na której zostały poświęcone wieńce i kosze dożynkowe. Po nabożeństwie, w takt przygrywek folkowych kapeli góralskiej „HORA”, dożynkowy korowód z wieńcami przemaszerował na stadion w Witnicy.

Część oficjalną Święta Plonów rozpoczął Burmistrz Morynia – Józef Piątek, witając przybyłych gości oraz Starościnę i Starostę Dożynek. Po tym powitaniu nastąpiła część obrzędowa, w której to Starosta i Starościna Dożynek złożyli na ręce gospodarza gminy chleb. Został on podzielony na cztery części: dla Przewodniczącego Rady Miejskiej – Krzysztofa Koneckiego, Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej – Katarzyny Potapińskiej oraz Sołtysa Witnicy – Marka Roszaka, którzy wraz z Burmistrzem Morynia, staropolskim zwyczajem dzielili się nim ze wszystkimi.

Kolejnym punktem uroczystości była XI edycja „Turnieju Sołectw”, w którym to sołectwa z gminy Moryń rywalizowały o Puchar Przechodni Burmistrza Morynia. Turniej prowadził Prezes Koła LOK „Dzik” – Marek Kurjata i przygotował 5 konkurencji. W pierwszej zawodnicy musieli ominąć pachołki z workiem na głowie, kierując się wskazówkami drugiego członka drużyny. Druga konkurencja to „Na oko” – drużyny musiały zgadnąć ile nasion rzepaku znajduje się w słoiku. W konkurencji „Pół Dart” zawodnicy musieli trafić w kartę papieru lotkami, a z każdą rundą kartka była zmniejszana o połowę. „Rzut lemieszem” to konkurencja dla silnych zawodników którzy musieli miotać lemieszem w dal. Ostatnia konkurencja to „Bieg po beret Sołtysa” w alkogoglach.

Po zaciekłej rywalizacji I miejsce XI Turniej Sołectw w zajęło Sołectwo Przyjezierze. Okazało się, że Sołectwo Bielin i Gądno zajmują „ex aequo” II miejsce, więc została przeprowadzona dogrywka w postaci rzutu beretem. Zwycięski rzut należał do Sołtys Bielina – Anny Sobczyńskiej i tym samym Sołectwo Bielin zajęło II miejsce. Miejsce III przypadło Sołectwu Gądno, miejsce IV Sołectwu Nowe Objezierze, V Moryniowi, VI Sołectwu Witnica, a VII Sołectwu Stare Objezierze.

Po zmaganiach sołectw przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz kosze dożynkowe. Najpiękniejszym wieńcem okazał się być wieniec gospodarzy Święta Plonów – Sołectwa Witnica. Drugie miejsce zajęło Sołectwo Przyjezierze, a trzecie Sołectwo Stare Objezierze.

Burmistrz Morynia serdecznie dziękuję za przygotowanie tegorocznych Dożynek Gminnych organizatorom i sponsorom:

  • Sołtysowi i Radzie Sołeckiej;
  • Parafii pw. Chrystusa Króla w Witnicy;
  • Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Moryniu;
  • Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Moryniu;
  • Sołtysom i Radom Sołeckim z gminy Moryń;
  • Kołom Gospodyń Wiejskich z gminy Moryń;
  • Kołu LOK „Dzik”;
  • Ochotniczym Strażom Pożarnym z gminy Moryń.
  • Firmie Przewozy Autokarowe Grzegorz Barylski;
  • Firmie DANKOM Daniel Błażkiewicz.